Taliansko preveruje, či dcéru diplomata KĽDR donútili vrátiť sa do vlasti
21 | 02 | 2019 I TASR

Taliansko vyšetruje, či 17-ročnú dcéru bývalého severokórejského diplomata pôsobiaceho v Ríme nútene vrátili do Pchjongjangu po tom, čo zmizli obaja jej rodičia. V stredu to oznámil taliansky minister zahraničných vecí Enzo Moavero Milanesi. Vysvetlenie, čo sa s dievčaťom stalo, žiadajú zákonodarcovia a aktivisti za ľudské práva. Rodičia údajne prebehli "na druhú stranu".


Bývalý diplomat Kórejskej ľudovodemokratickej republiky v Londýne Tchä Jong-ho, ktorý v roku 2016 ušiel do juhokórejského Soulu, povedal v utorok novinárom, že tínedžerku nútene poslali naspäť do Severnej Kórey - skôr, ako sa stihla stretnúť s rodičmi. Tí sa skrývajú od novembra, doplnila tlačová agentúra AP. Tchä dodal, že informácia pochádza od neidentifikovaného priateľa v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjang.

Dánsko vykáže 4 Sýrčanov za útok na turecké veľvyslanectvo
Dánsky súd uložil v stredu väzenské tresty štyrom Sýrčanom, ktorí hodili tzv. Molotovove koktaily do tureckého veľvyslanectva v Kodani, a nariadil ich deportáciu z krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Čítať ďalej
20 | 02 | 2019 | TASR


Minister zahraničných vecí Maovero Milanesi vyhlásil, že "robia všetko potrebné preverovanie" a že jeho ministerstvo "záležitosť sleduje". Prípad označil za "citlivý" a uviedol, že záležitosť sledujú aj príslušné talianske "služby". Tento termín Rím používa často, keď má na mysli tajné služby.

Špionážna agentúra v Južnej Kórei minulý mesiac informovala zákonodarcov, že úradujúci veľvyslanec Severnej Kórey v Taliansku Čo Song-gil s manželkou sa začali od novembra ukrývať, keďže jeho diplomatická misia sa blížila ku koncu.

Miesto, kde sa Čo Song-gil s manželkou zdržiavajú, nie je známe a Taliansko len oznámilo, že Čo nepožiadal o azyl. Juhokórejské médiá však priniesli správy, že Čo je pod ochranou talianskej vlády.

Talianska štátna televízia uviedla, že dcéra manželov počas pobytu v Taliansku navštevovala strednú školu.

Štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí Manlio Di Stefano povedal, že ak sa ukáže, že Čoova dcéra "bola unesená severokórejskou tajnou službou v Taliansku, bude to prípad s bezprecedentnou závažnosťou".

Hovorca organizácie Amnesty International v Ríme Riccardo Noury označil prípad za mimoriadne znepokojujúci.

Ministerstvo Maovera Milanesiho neskôr vydalo vyhlásenie, že severokórejská ambasáda v Ríme ho 5. decembra informovala, že dcéra žiadala, aby mohla ísť za starými rodičmi do Severnej Kórey, a že sa tam vrátila 14. novembra v sprievode zamestnancov ambasády.