fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo Francúzsku sa uskutočnia pochody a zhromaždenia proti antisemitizmu

TASR

Vo Francúzsku sa v utorok konajú pochody a zhromaždenia proti antisemitizmu, ktoré vyvolala séria šokujúcich antisemitských útokov v krajine. Informovala o tom agentúra AP. Na výzvu politických strán zareagovali tisícky demonštrantov i niekoľko členov vlády. Nárast antisemitských nálad vo Francúzsku vyvrcholil uplynulý víkend.

Nárast antisemitských nálad vo Francúzsku vyvrcholil uplynulý víkend útokom na významného filozofa Alaina Finkielkrauta počas pochodu stúpencov hnutia tzv. žltých viest.
Zmienený útok sa odohral niekoľko dní po tom, ako francúzska vláda informovala o náraste incidentov s antisemitským kontextom.

“Žlté vesty” si uctili členov zranených v zrážkach s políciou

Neznámy páchateľ vo februári poškodil portréty bývalej političky a preživšej holokaustu Simone Veilovej namaľované na poštových schránkach neďaleko budovy radnice v juhovýchodnej časti Paríža. Grafity zobrazujúce hákové kríže z portrétov už odstránili.

Takisto vo februári neznámy páchateľ na výklad pekárne na riečnom ostrove Île Saint-Louis v IV. parížskom obvode nasprejoval antisemitský nápis. Nasprejované slovo „JUDEN“ (nemecky židia) sa na výklade objavilo v deň, keď sa v Paríži konal ďalší z protivládnych protestoch organizovaných hnutím tzv. žltých viest.

Agentúra AP takisto pripomenula prípad zničeného pamätníka muža so židovským pôvodom.
Podľa francúzskych úradov vzrástol počet podobných prípadov medziročne o 78 percent. Polícia ich v roku 2017 zaznamenala 311, v roku 2018 už 541.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info