fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Lídrami kandidátky PS a Spolu vo voľbách do EP budú M. Šimečka a V. Bilčík

Lídrami spoločnej kandidátky mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) a strany Spolu – občianska demokracia v májových voľbách do Európskeho parlamentu budú Michal Šimečka a Vladimír Bilčík. Oznámili to v pondelok s tým, že si trúfajú na dvojciferný výsledok. Kandidátku lídri označujú za „jasné proeurópske rozhodnutie“ a ako svoj cieľ uvádzajú spraviť zo Slovenska „naozajstnú európsku krajinu“. 

„Chceme byť európskou krajinou so všetkým, čo k tomu patrí. S európskou úrovňou verejných služieb, s európskym právnym štátom a európskym životným štandardom, na ktorý máme ako európski občania nárok,“ opísal Šimečka, ktorý kandiduje z prvého miesta. „Ak chce hrať Slovensko prvú európsku ligu, potrebuje politikov, ktorí budú uveriteľní v tom, že sa o ňu každodenne budú usilovať,“ dodal Bilčík.

PS a Spolu do volieb postavia 14 kandidátov. Predseda Spolu Miroslav Beblavý vyzdvihol, že každý z kandidátov je odborník na nejakú tému. „Dvaja sú právnici, dvaja ekológovia, dvaja pôsobia v európskych štruktúrach, dvaja sú súčasní poslanci Národnej rady (NR) SR a podnikatelia a dvaja vysokoškolskí pedagógovia. Medzi kandidátmi je aj odborníčka na kultúru, ošetrovateľka pracujúca v Rakúsku, teológ a generál vo výslužbe,“ opísal.

Z tretieho miesta kandiduje poslankyňa NR SR Simona Petrík, za ňou nasleduje Zora Jaurová, Pavel Macko, Martin Hojsík, Michal Wiezik, Ondrej Prostredník, Tomáš Dentico, Lucia Kleštincová, Emília Mesarošová, Michal Liptaj a Dominik Hatiar. Z posledného miesta kandiduje podpredseda Spolu – OD Jozef Mihál.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info