fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia: Siedmi poslanci vystúpili z Labouristickej strany

Siedmi britskí poslanci v pondelok oznámili, že vystupujú z hlavnej opozičnej Labouristickej strany medziiným pre jej prístup k brexitu a antisemitizmu. V parlamente vytvoria nezávislú skupinu, uviedla agentúra AFP.

Mnohí labouristickí poslanci nie sú spokojní so smerovaním strany pod vedením Jeremyho Corbyna – socialistu, ktorý je na jej čele od roku 2015. Obviňujú ho z toho, že slabo odporoval plánom konzervatívnej vlády na odchod z Európskej únie a z toho, že sa mu nepodarilo vykoreniť protižidovské predsudky v strane.

Luciana Bergerová, jedna z tých, ktorí ohlásili odchod zo strany, uviedla, že Labouristická strana sa stala „inštitucionálne antisemitskou“. Rozhodnutie o odchode zo strany označila za „veľmi ťažké, bolestivé, ale nevyhnutné“.

Poslanci odchádzajúci zo strany sú len zlomkom z 256 labouristov v parlamente. Ide však o najväčší rozkol v strane, odkedy štyria poprední predstavitelia strany odišli v roku 1981 s cieľom vytvoriť Sociálnodemokratickú stranu, pripomína agentúra AP.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info