fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pompeo: Vyrovnanie sa s Iránom je kľúčom k mieru na Blízkom východe

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo štvrtok vyhlásil, že svet „nemôže dosiahnuť mier a bezpečnosť na Blízkom východe bez toho, aby sa postavil Iránu“. Informovala o tom agentúra AP.

Pompeo sa vyjadril pred otvorením druhého dňa medzinárodnej konferencie o bezpečnosti na Blízkom východe, ktorá sa koná v poľskej metropole Varšava. Podľa šéfa americkej diplomacie je „zatlačenie“ Iránu kľúčové pri riešení všetkých ostatných problémov regiónu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý predstúpil pred novinárov spolu s Pompeom, označil varšavskú konferenciu – organizovanú Spojenými štátmi a Poľskom – za významnú udalosť, pokiaľ ide o spoločnú účasť predstaviteľov Izraela a arabských štátov.

Stredajšia úvodná večera dvojdňovej konferencie bola „historickým prelomom“, povedal Netanjahu. „V miestnosti so 60 ministrami zahraničných vecí… stáli izraelský premiér a ministri zahraničných vecí popredných arabských krajín spolu a vyslovili sa dôrazne, jasne a jednotne proti spoločnej hrozbe iránskeho režimu,“ citovala ho agentúra AFP.

„Myslím si, že je to prejavom zmeny a dôležitého porozumenia v otázke toho, čo ohrozuje našu budúcnosť, čo musíme urobiť, aby sme ju ochránili, ako aj v možnosti, že spolupráca sa rozšíri nad rámec bezpečnosti na každú oblasť živote,“ dodal Netanjahu.

Izraelský líder sa na stredajšej večeri vo varšavskom Kráľovskom paláci podľa zdrojov prihovoril k účastníkom za rovnakým stolom ako predstavitelia Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Bahrajnu. Tieto krajiny nemajú diplomatické vzťahy s Izraelom, spája ich však rezolútny postoj voči Iránu. Izrael udržiava diplomatické styky len s dvoma arabskými štátmi – susedným Egyptom a Jordánskom, pripomína AFP.

Medzinárodnú konferenciu o Blízkom východe vo Varšave zorganizovali USA a Poľsko, podľa ktorých je zameraná na podporu mieru a bezpečnosti v tomto regióne. Zdá sa však, že jej cieľom je skôr snaha izolovať Irán, domnieva sa AP.

Na podujatie nepozvali zástupcov Teheránu, ktorý konferenciu odsúdil ako protiiránsky „cirkus“ Spojených štátov. Nezúčastňujú sa na ňom ani Rusko a Čína, pričom Palestínčania vyzvali na bojkotovanie týchto rozhovorov.

Francúzsko, Nemecko i viaceré ďalšie západoeurópske krajiny sú na konferencii zastúpené na nižšej úrovni vzhľadom na svoje znepokojenie s tvrdou líniou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odstúpil od tzv. jadrovej dohody veľmocí s Iránom z roku 2015.

Vedúci nemeckej delegácie, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Niels Annen vo štvrtok povedal, že Európska únia zotrváva jednotne na svojom postoji v tom, že podporuje dohodu, ktorá má zabrániť Iránu vo vývoji jadrových zbraní. „Európa nie je v otázke Iránu rozdelená,“ citovala ho agentúra DPA, ktorá varšavskú konferenciu za „kontroverznú“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info