fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Taliansky premiér v EP vyzýval na solidaritu, zožal kritiku europoslancov

FILIPPO MONTEFORTE/AFP

Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok počas vystúpenia v Európskom parlamente (EP) požadoval „autentickú solidaritu“ štátov EÚ v otázke migrácie. Súčasne ale zožal kritiku europoslancov za prístup Talianska k riešeniu krízy vo Venezuele a za súčasnú roztržku vo vzťahoch medzi Rímom a Parížom, informovala agentúra AP.

Conte vo svojom prejave vyzýval partnerov z EÚ, aby sa prestali držať „logiky nacionalizmu“ a namiesto toho prijali časť z desaťtisícov ekonomických migrantov nachádzajúcich sa na území Talianska.

„Uplatnime v praxi autentickú solidaritu,“ vyhlásil taliansky premiér. Conte je pritom nominantom euroskeptického a protisystémového Hnutia piatich hviezd, ktorého koaličný partner, pravicovo-populistická Liga Severu presadzuje princíp „Taliani na prvom mieste“.

Líder kresťanských demokratov Manfred Weber v následnej debate kritizoval Taliansko za to, že sa nepridalo k väčšine členských štátov EÚ v uznaní venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta krajiny. Podľa Webera Rím svojím postojom znemožňuje, aby EÚ zaujala v otázke Venezuely jednotný prístup.

Šéf politickej frakcie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente, nemecký europoslanec Udo Bullmann zase odsúdil súčasné vyostrenie napätia vo vzťahoch medzi Francúzskom a Talianskom vyvolané vyjadreniami talianskych politikov. Zdôraznil, že táto roztržka nemôže mať víťaza a oslabí obe zúčastnené krajiny.

Conte argumentoval, že spory medzi štátmi Únie sú spôsobené jej neschopnosťou riešiť aktuálne problémy. EÚ podľa neho stratila kontakt so svojimi obyvateľmi, čo len zväčšilo priepasť medzi Bruselom a „okrajovými oblasťami kontinentu“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info