fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko: Spoluzakladateľ AfD vyzýva umiernených členov na zastavenie extrémistov

Spoluzakladateľ pravicovo-populistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Bernd Lucke vyzval umiernených členov strany, aby zabránili prenikaniu pravicových extrémistov do jej radov, a varoval, že „tí, čo mlčia, nesú svoj podiel viny“. Urobil tak v otvorenom liste, z ktorého v utorok citovala agentúra DPA.

Lucke opustil AfD ešte v roku 2015, pričom kritizoval xenofóbne prejavy posúvajúce stranu viac doprava. Podľa jeho výzvy by mali umiernení členovia „skoncovať s pravicovými extrémistami“, ktorým predtým dovolili, aby sa v strane „udomácnili“.

Lucke spoluzaložil AfD v roku 2013 na antieurópskych myšlienkach. Po otvorení nemeckých hraníc pre státisíce imigrantov v roku 2015 sa však strana začala profilovať ako pravicovejšia, protiprisťahovalecká sila. Lucke musel nakoniec AfD opustiť, keď prehral súboj o pozíciu predsedu s Frauke Petryovou. Tá odišla z AfD po voľbách v roku 2017, v ktorých strana získala prvýkrát zastúpenie v Spolkovom sneme, pričom takisto argumentovala, že sa posunula príliš doprava.

Samotná AfD deklaruje, že v nej nie je miesto pre neonacistov a aktívne sa snaží zbavovať členov, ktorí spochybňujú holokaust či otvorene preberajú nacistický slovník. Ako však upozornil Lucke, pravicovými extrémistami sú nielen popierači holokaustu a tzv. skíni, ale aj Nemci, ktorí „si myslia, že sú lepší ako ľudia cudzieho pôvodu jednoducho preto, že tí druhí nie sú Nemcami“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info