fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pri zablokovaní peňazí pre firmu advokáta R. Bžána došlo k porušeniu práv, rozhodol ÚS

Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol v prospech kancelárie advokáta Radomíra Bžána, ktorej štát vyplatil odmenu za vyhratý spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG) a ktorá sa sťažovala pre zablokovanie týchto peňazí políciou. Podľa rozhodnutia I. senátu ÚS došlo k porušeniu základného práva spoločnosti na inú právnu ochranu, ako aj práva vlastniť majetok a práva na ochranu vlastníctva.

Príslušné uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry (GP) SR z 20. februára 2018 v spojení s  príkazom na zaistenie peňažných prostriedkov z 9. novembra 2017 ÚS zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Úrad špeciálnej prokuratúry je navyše povinný uhradiť Advokátskej kancelárii JUDr. Radomír Bžán, s. r. o., trovy konania.

Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí 30. januára senát ÚS zložený z predsedníčky Marianny Mochnáčovej a sudcov Milana Ľalíka a Petra Brňáka. O verdikte informoval v piatok ÚS.

Bžánova advokátska firma vyhrala pre štát medzinárodnú arbitráž o elektráreň Gabčíkovo. Pôvodne mala dostať odmenu 77 miliónov eur, tá nakoniec po dohode klesla na 17,5 milióna eur. Štát však napokon označil zmluvu na právne služby za neplatnú a žalobou na súde žiadal späť vyplatené milióny. V kauze neprimeranej odmeny došlo aj k trestnému stíhaniu pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info