fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dánsky súd odsúdil ženu za to, že roky bezdôvodne odoberala synovi krv

Na štyri roky väzenia odsúdili v Dánsku 36-ročnú ženu, ktorá v priebehu viac ako piatich rokov v približne týždňových intervaloch odoberala svojmu malému synovi 500 mililitrov krvi. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Súd v meste Herning na západe Dánska vo svojom verdikte uviedol, že žena – vyštudovaná zdravotná sestra – vykonala u svojho syna medzi prvým a šiestym rokom jeho života každý týždeň jeden odber krvi, pričom lekárom v nemocnici tvrdila, že synova málokrvnosť (anémia) je spôsobená zriedkavým ochorením kostnej drene.

Ženu odhalili po tom, čo znepokojení lekári zalarmovali políciu, a tá ju na základe tajne zhotoveného videozáznamu usvedčila.

Súd taktiež nariadil vypracovanie psychiatrického posudku obžalovanej, z ktorého vyplynulo, že trpí Münchhausenovým syndrómom v zastúpení.

Daný syndróm možno vysvetliť ako predstieranie zdravotných problémov u osoby, ktorá je v závislej pozícii voči druhej osobe, ktorá pre tieto problémy vyhľadáva starostlivosť zdravotníkov. Münchhausenov syndróm v zastúpení možno chápať ako jeden zo spôsobov či foriem týrania, zneužívania a zanedbávania detí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info