fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mayová sľúbila, že súčasťou brexitu bude írska poistka

tasr

Britská premiérka Theresa Mayová prisľúbila vo štvrtok dopoludnia lídrom Európskej únie, že súčasťou dohody s Bruselom o tzv. brexite bude írska poistka. Informoval o tom vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt, ktorého citoval portál televíznej stanice Sky News.

Verhofstadt dodal, že vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody „nie je možnosťou“, ale „katastrofou“. Vyjednávač tiež povedal, že privítal list lídra britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ktorý dláždi labouristom cestu, aby v britskom parlamente hlasovali za dohodu.

Mayová predtým uviedla, že sa nesnaží zrušiť írsku poistku, ale nahradiť ju „alternatívnymi riešeniami“. Takzvaná írska poistka bola dosiaľ hlavnou prekážkou brániacou schváleniu dohody o brexite v britskom parlamente. Poistka má zabrániť vzniku „tvrdej“ hranice medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou.

Na základe írskej poistky v dohode o odchode Británie z EÚ by – aspoň dočasne – platili pre Severné Írsko odlišné podmienky obchodovania s EÚ, aké by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva. Poistka, teda záložný plán pre Írsko, však nie je časovo ohraničená a značná časť britských zákonodarcov ju preto vníma ako pascu, pre ktorú by Británia navždy ostala zviazaná obchodnými pravidlami EÚ.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info