fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Japonský premiér Abe sa zaviazal vyriešiť územný spor s Ruskom

Japonský premiér Šinzó Abe sa vo štvrtok zaviazal, že sa bude „krok za krokom“ snažiť o vyriešenie územného sporu s Ruskom. Informovala o tom agentúra AP.

Na zhromaždení bývalých obyvateľov štyroch ostrovov, ktoré Rusko zabralo v posledných dňoch druhej svetovej vojny, uviedol, že riešenie konfliktu je zložité, ale potrebné. „Sme odhodlaní zvoliť systém krok za krokom s cieľom vyriešiť tento územný spor,“ uviedol s tým, že berie do úvahy pocity bývalých obyvateľov ostrovov a ich prívržencov.

Rusko a Japonsko po druhej svetovej vojne nepodpísali mierovú zmluvu vzhľadom na obojstranné územné nároky týkajúce sa týchto štyroch ostrovov, ktoré Rusko nazýva Kurily, pokým v Japonsku sú známe ako Severné teritóriá.

Abe zvažuje variant uzavretia mierovej zmluvy s Ruskom za podmienky, že Japonsku zostanú ostrov Šikotan a Habomajské ostrovy. Nároky Japonska na dva ďalšie sporné ostrovy v južnej časti Kurilských ostrovov – Iturup a Kunašir -, ktoré tvoria 93 percent z celého územia tzv. Severných teritórií, sú podľa japonskej agentúry Kjódó nerealistické.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info