HLAVNÝ DENNÍK
tasr
SLOVENSKO

ÚVO: Pokračuje v reforme verejného obstarávania

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokračuje v reforme verejného obstarávania, ktorej cieľom je zaviesť zmeny v oblasti nakladania s verejnými zdrojmi v prospech verejného záujmu. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

 „Po tom, čo zjednodušenie, zrýchlenie a zefektívneniu procesu verejného obstarávania umožňuje novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá je platná od 1. januára 2019, úrad ponúka legislatívne riešenie na ďalšie skvalitňovanie postupov v tomto prostredí,“ uviedla Zvončeková s tým, že je ním legislatívny zámer zákona o Komore verejného obstarávania, ktorej cieľom je zvýšenie odbornosti a vyvodzovanie zodpovednosti za prerozdeľovanie verejných zdrojov. Úrad daný legislatívny zámer prekonzultoval s OECD a v spolupráci s ňou bude celú agendu pripravovať.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že navrhovaná filozofia pri zapracovaní do zákona v navrhnutom rozsahu môže zvýšiť nielen profesionalizáciu, ale prispeje aj k zvýšenej kvalite procesov verejného obstarávania a zodpovednosti odborníkov na verejné obstarávanie za realizáciu jeho procesov.

Komora verejného obstarávania má zaistiť to, aby s verejnými peniazmi narábali kvalifikovaní odborníci, ktorí dokážu naplánovať verejné súťaže tak, aby neboli chybné. Okrem toho, aby neporušovali zákon o verejnom obstarávaní, aby súťažné podklady boli profesionálne pripravené, čo sa v praxi ukáže tak, že ich nebude potrebné opakovane prerábať, a teda že sa nebude predlžovať proces obstarania, že sa umožní široká hospodárska súťaž, ako aj to, že sa vo verejnej súťaži zakomponujú aspekty sociálneho a zeleného obstarávania.

ÚVO a ZMOS sú presvedčení o tom, že zo zavedenia tohto inštitútu do legislatívy SR môže profitovať celá naša spoločnosť. Okrem toho, ÚVO aj ZMOS chcú spolupracovať pri precizovaní legislatívnych pravidiel na zriadenie Komory verejného obstarávania.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info