fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Glosa Petra Tomečka: Pani Matečná neklamte! V roku 2013 sme dovoz mäsa z Noweho Targu zakázali za 3 dni

Peter Tomeček

K ráznemu zakročeniu voči Poľsku, akým je zákaz dovozu poľských potravín, môže Slovensko pristúpiť až po nariadení od Európskej komisie, ktoré vydáva pri bezpečnostných rizikách s potravinami. Dovtedy môže slovenský agrorezort len vyzvať občanov, aby sa poľskému hovädziemu mäsu a iným poľským potravinám vyhýbali, tvrdila dnes ministerka Matečná v relácii Sobotné dialógy na RTVS.

Tak si teda pripomeňme aféru s poľským kuracím mäsom v roku 2013, ktoré pochádzalo z Noweho Targu.

Veterinári vyzvali spotrebiteľov 1. júla 2013, aby poľské kuracie mäso nekonzumovali. Mäso pochádzalo od dodávateľa z Noweho Targu.

Laboratórne testy potvrdili prítomnosť antibiotík ciprofloxacínu a enrofloxacínu v nepovolenom množstve, uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Informoval vtedy český portál Novinky.cz.

Inšpektori sa zamerali na kontrolu mäsa dovážaného z Poľska po informáciách poľskej televízie TVN o údajnom dopovaní zvierat na poľských farmách nepovolenými liekmi.Situácia takmer identická s tou dnešnou, s hovädzím mäsom.

O tri dni 4.júla 2013 Novinky.cz informovali, že riaditeľ Slovenskej štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš oznámil, že zákaz dovozu hydinového mäsa od tejto poľskej spoločnosti platí do odvolania!

Analýzy mäsa dodávaného zmienenou firmou naďalej prebiehajú, dodal vtedy  Bíreš.

Komentár Petra Tomečka: Choré poľské mäso skončilo aj v slovenských školách. Matečná zodpovednosť necíti

Celá naša reakcia bola pomerne rýchla a jasná do troch dni bol dovoz z Noweho Targu zakázaný.

 

Pani Matečná netrepte. Buď je Slovensko funkčný štát a dokáže zabezpečiť bezpečnosť a zdravie svojho obyvateľstva pred potravinovou nákazou a rizikom alebo nie!

 

Ak sa odvtedy pravidla zmenili, čo pochybujem,  pokiaľ viem zasadá parlament. Ak poslanci SNS dokázali k zákonu o oznamovaní protispoločenskej činnosti promptne prilepiť 13. a 14. platy, tak verím, že rovnako zapálene dokážu aj vyriešiť zákaz dovozu chorého mäsa a prípadnú slovenskú legislatívnu kompenzáciu  európskych noriem.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info