fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

AKTUÁLNE: USA sa posledné dva roky pripravovali na výrobu rakiet, ktoré zmluva INF zakazuje, tvrdí Rusko

Sergej Šojgu/TASR

Spojené štáty začali s prípravami na výrobu rakiet stredného a malého doletu dva roky predtým, než obvinili Rusko z porušenia zmluvy INF. V sobotu to vyhlásilo ruské ministerstvo obrany, informuje RIA NOVOSTI.


Dva roky pred verejným obvinením Ruska z porušenia zmluvy INF nielen, že vo Washingtone urobili rozhodnutie, ale dokonca začali s prípravami na výrobu zakázaných rakiet stredného a krátkeho doletu, stojí vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.

Podľa údajov ruského ministerstva obrany americká zbrojovka Raytheon začala v júni 2017 program, ktorý rozšíriť a modernizovať výrobu rakiet stredného a krátkeho doletu, ktoré práve zmluva INF zakazuje.

Moskva tvrdí, že za posledné dva roky sa plocha závodu tejto zbrojovky zväčšila o 44%, teda z 55 tisíc na 79 tisíc metrov štvorcových. Rovnako tak aj počet zamestnancov stúpol, a to takmer o dvetisíc.

Spojené štáty obviňujú Rusko z toho, že ich raketa 9M729 porušuje zmluvu INF. Moskva však všetky obvinenia odmieta.

Zmluva INF, ktorú podpísali USA a Sovietsky zväz v roku 1987, zakazuje všetky rakety odpaľované zo zeme s doletom 500 5500 km. V piatok americký prezident Donald Trump vyhlásil, že od nej Spojené štáty odstupujú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info