fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Rankovce: V obci sa usadila Američanka, pomáha rómskym ženám

Do dediny Rankovce v okrese Košice – okolie s väèšinovým rómskym obyvate¾stvom na východe Slovenska prišla pred desiatimi rokmi americká misionárka Kristen Wollamová. Zriadila si krajèírsku dielòu a stojí na èele obèianskeho združenia Nádej pre Rómov, prièom sa venuje rómskym ženám a dievèatám. Uèí ich pritom ši a vyrába rôzne tašky, deky èi kapsièky. Tieto handmade výrobky sa následne dostávajú najmä do Rakúska èi USA, kde je o ne záujem. V Rankovciach 25. januára 2019. FOTO TASR – František Iván

Rankovce 26. januára (TASR) – Do východoslovenskej obce Rankovce (okres Košice-okolie) s väčšinovým rómskym obyvateľstvom prišla pred desiatimi rokmi a už v nej ostala. Kúpila si tam dom, naučila sa po slovensky a našla nový domov. „Chcem pomáhať chudobným ľuďom a tu sú to Rómovia,“ hovorí o dôvodoch americká baptistická misionárka Kristen Wollamová.

V Rankovciach zriadila krajčírsku dielňu a stojí na čele občianskeho združenia Nádej pre Rómov, pričom sa venuje rómskym ženám a dievčatám. Učí ich šiť a vyrábať rôzne tašky, deky či kapsičky. Tieto handmade výrobky sa následne dostávajú najmä do Rakúska či USA, kde je o ne záujem.

„Chcem, aby rómske ženy získali sebavedomie a mali dobrú prácu. Mnohí na Slovensku si myslia, že Rómovia nechcú pracovať, ale moja skúsenosť je, že ak robia niečo, na čo môžu byť hrdí, niečo pekné, tak chcú pracovať a nie je žiadny problém. Aj tieto ženy chcú šiť viacej, ako ja mám času,“ uviedla pre TASR Wollamová.

Viaceré z Rómok, ktoré naučila šiť, si už kúpili vlastné šijacie stroje a doma si tak dokážu ušiť to, čo potrebujú. Niektoré si dokonca našli prácu v košických firmách s využitím získaných zručností.

„Tu som sa naučila šiť, najprv sme šili tašky, potom aj deky a ďalšie veci. Boli sme šťastné, že my ako ženy dokážeme urobiť také pekné veci. Chodíme sem raz týždenne, máme tu aj relax, aj sa zase niečo nové naučíme,“ povedala v dielni jedna z Rankovčaniek Adriana Fliťárová.

V obci pôsobí v tomto smere aj Združenie Pre lepší život, ktoré sa však viac orientuje na vyšívanie. „Pracujeme s dievčatami, ktoré študujú odbor krajčírka, a vlastne ich vedieme k tomu, aby zachovávali miestnu rómsku výšivku. Vyšívajú obrusy, tašky či vrecúška na bylinky, ktoré plníme, a tie následne idú na distribúciu na Slovensko i do zahraničia, kde je o to záujem,“ priblížila zakladateľka združenia Františka Ondrašiková.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info