HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

POZOR: Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami, ktoré do rýchleho výstražného systému Rapex nahlásili kontrolné orgány v Taliansku, Nemecku a v Estónsku. Ide o farbu na tetovanie, výrobok na bielenie pokožky i vlasovú kúru. Všetky môžu byť dostupné i zákazníkom na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Pre zdravie nebezpečná je hnedá farba na tetovanie s názvom Brown značky  ETERNAL INK, vyrobená v USA, konkrétne výrobná dávka Colour brown, Batch number 17589, Color Index 77491. „Vo výrobku je prekročené  maximálne povolené množstvo nečistôt – niklu, zinku a arzénu,“ informovala Račková.

Hovorkyňa ÚVZ upozornila aj na francúzsky výrobok na bielenie pokožky Naturalle Multi-Action-Ex značky MAKARI, ktorý obsahuje hydrochinón, patriaci medzi látky, ktoré sa podľa nariadenia Európskeho parlamentu (EP) v podobných výrobkoch nesmú používať. „Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,“ varovala Račková.

Nebezpečná je aj z Brazílie pochádzajúca kúra na vyrovnávanie vlasov Amazonliss Brazilian Smoothing Treatment Acai + Cacau značky NUTREE PROFESSIONAL. Obsahuje  formaldehyd, ktorý je v takýchto výrobkoch zakázaný. „Inhalácia látky môže viesť k poškodeniu nosohltana. Pri dermálnej expozícii môže výrobok spôsobiť iritácie pokožky a slizníc, kontaktné alergie,“ ozrejmila Račková.

Upozornila, že tento výrobok i rizikový produkt na bielenie pokožky sú predávané online, preto sa varovanie týka rôznych výrobných dávok.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info