HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Izrael a Čad oznámili obnovenie diplomatických vzťahov

Tel Aviv 20. januára (TASR) – Izrael a Čad sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov, ktoré boli na takmer 50 rokov prerušené. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a čadského prezidenta Idrissa Débyho, ktoré v nedeľu zverejnil Netanjahuov úrad. 

K oznámeniu tohto opatrenia došlo po stretnutí oboch lídrov v hlavnom čadskom meste N’Djamena. Obnovenie diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami bolo cieľom jednodňovej návštevy izraelského premiéra, ktorá nasledovala po Débyho vlaňajšej návšteve Izraela.

Netanjahua, ktorý do čadskej metropoly pricestoval v nedeľu ráno, privítal čadský minister zahraničných vecí Mahamat Zene Cherif spolu s ďalšími predstaviteľmi tohto afrického štátu.

„Obe strany považujú obnovenie vzťahov za kľúčové v rámci budúcej spolupráce v prospech oboch krajín,“ píše sa v zmienenom vyhlásení. Netanjahu na margo tohto opatrenia na Twitteri napísal, že ide o „historický moment“.

Izrael prerušil diplomatické vzťahy s Čadom, prevažne moslimskou krajinou, v roku 1972.

Déby sa s Netanjahuom stretol v Jeruzaleme vlani v novembri. Podľa vyhlásenia zverejneného vtedy Netanjahuovým úradom boli témami ich rokovania boj proti terorizmu, ako aj posilnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti poľnohospodárstva, obrany hraníc, technológie či solárnej energie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info