HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Holandsko: Pri pobreží začali s dvíhaním kontajnerov potopených po havárii lode

Haag 18. januára (TASR) – Viac ako dva týždne po havárii nákladnej lode MSC Zoe v Severnom mori, pri ktorej spadlo do vody takmer 300 kontajnerov, odštartovali pri severozápadnom pobreží Holandska operáciu s cieľom vyzdvihnúť potopený náklad z morského dna. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Úrady holandskej provincie Frízsko, ktoré operáciu koordinujú, oznámili na internete jej začatie po opakovaných odkladoch z dôvodu nepriaznivého počasia. Potopené kontajnery vyzdvihujú pomocou dvoch lodí, ktoré sprevádzajú rybárske plavidlá pre prípad, že by sa kontajnery otvorili a bolo potrebné zachytiť vysypaný obsah.

MSC Zoe je s dĺžkou 396 metrov a šírkou 59 metrov jednou z najväčších nákladných lodí na svete. Počas plavby v rozbúrenom mori z belgických Antverp do nemeckého Bremerhavenu stratila na Nový rok celkove 291 kontajnerov.

Časť nákladu, ktorý tvorili prevažne hračky, nábytok a autosúčiastky, more vyplavilo na holandských pobrežiach vrátane ostrovov Vlieland, Terschelling a Ameland. Podľa niektorých správ sa však nachádzal v kontajneroch aj organický peroxid, čo je horľavá a mimoriadne toxická zlúčenina.

Spoločnosť Mediterranean Shipping Company (MSC), ktorá loď MSC Zoe vlastní, ubezpečila, že preplatí „všetky výdavky na vyčistenie pobrežia“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info