HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ždiar: Mimoriadna situácia potrvá v obci minimálne do piatku

čas.sk

Ždiar 17. januára (TASR) – Mimoriadna situácia v obci Ždiar v okrese Poprad potrvá minimálne do piatkového (18. 1.) popoludnia. Pre TASR to potvrdil starosta Pavol Bekeš s tým, že situácia s počasím sa po stredajšom (16. 1.) silnom vetre a snežení upokojila a v najbližších dňoch budú pokračovať v rozširovaní obecných ciest.

„Sneženie sa v stredu popoludním zmenilo na dážď, čo nám tiež skomplikovalo situáciu, lebo sneh, ktorý bolo treba odpratať, bol veľmi ťažký. Prostredníctvom obecného rozhlasu som dal výzvu, aby sa zapojili do odstraňovania kalamity, takže poskytli desiatky fréz a desiatky traktorov s nakladačmi a radlicami. Spolu s našou technikou sa nám podarilo do rána na zhruba troch štvrtinách územia obce rozšíriť cesty, vyčistiť od snehu parkoviská, obecné budovy, kostol,“ priblížil starosta.

Počas štvrtka budú v prácach pokračovať v spodnej časti obce a v odľahlejších častiach Antoškovský vrch a Braščatská dolina, kde chcú najmä spriechodniť prístupové cesty. V piatok budú pokračovať so spojnicou, ktorá vedie z lyžiarskeho strediska Strednica do obce. „Tam máme asi 350-metrový úsek úplne zafúkaný, počítam, že tam budú troj- až štvormetrové mantinely. Za pomoci techniky z lyžiarskeho strediska a našej techniky by sme to chceli otvoriť,“ doplnil Bekeš s tým, že ak všetko pôjde podľa plánu, tak mimoriadnu situáciu odvolajú v piatok o 16. hodine.

Kalamita podľa neho zrejme nenarobila veľké škody, keďže sneh zo šikmých striech väčšinou spadol. Na obecnej bytovke, na škole a zdravotnom stredisku sú však strechy rovné, takže tam využili služby profesionálov. „Tí zhodili zo striech odhadom asi 80 centimetrov vrstvy snehu, aby nám ich neprelomilo. Zatiaľ nejaké škody hlásené neboli,“ upozornil Bekeš.

Podľa neho táto situácia opäť zomkla všetkých obyvateľov Ždiaru a pomáha, kto môže. „Aj pri tej povodni sa ukázala súdržnosť, ľudia si pomáhali medzi sebou a je to tak aj teraz. U nás takmer tretinu domov majú podnikatelia, takže každý má nejakú frézu alebo traktor, a aj vďaka tomu to vyzerá u nás veľmi slušne a ani nepoznať, čo sa dialo v obci v stredu,“ konštatoval Bekeš a dodal, že techniky je v obci dosť, takže situáciu zvládajú podľa možností.

V Ždiari už ide pritom o druhú mimoriadnu situáciu počas tejto zimy, prvá bola zažiatkom nového roka a trvala štyri dni.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info