HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Venezuelský parlament vyhlásil Madura za nelegitímneho prezidenta

TASR

Caracas 16. januára (TASR) – Venezuelský opozíciou kontrolovaný parlament vyhlásil v utorok Nicolása Madura za nelegitímneho prezidenta a obvinil ho z uzurpácie moci. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

V rezolúcii schválenej poslancami Národného zhromaždenia sa píše, že rozhodnutia vlády doterajšieho socialistického prezidenta Madura už nebudú právne záväzné.
Podľa agentúry AP ide o ďalší krok na ceste k implementácii opozičného plánu prevzatia politickej moci, ktorý počíta s vytvorením prechodnej vlády a vypísaním predčasných volieb.

Druhá rezolúcia prijatá parlamentom ponúka ochranu príslušníkom ozbrojených síl, ktorí podporia prechodnú vládu.
Vplyvný americký senátor Marco Rubio v tejto súvislosti vyzval administratívu prezidenta USA Donalda Trumpa, aby uznala predsedu venezuelského Národného zhromaždenia Juana Guaidóa za dočasného prezidenta krajiny. Samotný Guaidó sa zatiaľ za hlavu štátu nevyhlásil.

Viceprezident USA Mike Pence Juanovi Guaidóvi zatelefonoval, pričom vyjadril rozhodnú podporu rozhodnutiu o „uvoľnení“ postu venezuelského prezidenta.
Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie. Zaprisahal sa, že bude pokračovať v socialistickej „revolúcii“, ktorá vo Venezuele prebieha už dve desaťročia. Jeho inauguráciu bojkotovali štáty EÚ i väčšina latinskoamerických krajín.

Maduro obviňuje Spojené štáty a domácich oponentov z prípravy štátneho prevratu. Jeho popularita prudko poklesla následkom nedostatku základných potravín, hyperiflácie a vzrastajúceho autoritárstva, čo vyvolalo masovú emigráciu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info