HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Ľudia by mali byť lepšie informovaní o jednotlivých zložkách poistného

Pexels

Bratislava 16. januára (TASR) – Ľudia by mali byť lepšie informovaní o jednotlivých zložkách poistného. Ministerstvo financií (MF) SR navrhuje upraviť tri typy informačných formulárov pri poistkách. Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo vyhlášku, ktorou sa ustanovuje vzor takéhoto formulára. Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) má však výhrady, s rezortom chce preto rokovať o úpravách.

Ministerstvo je presvedčené, že ak sa prostredníctvom formulárov klientovi poskytne informácia o jednotlivých zložkách poistného, zvýši sa transparentnosť a prehľadnosť nákladov spojených s poskytovaním poistných produktov. „Táto jasná a zrozumiteľná informácia má pomôcť klientom pochopiť, komu platia, za čo platia a koľko platia z celkovej sumy poistného,“ zdôvodnilo potrebu zmeny ministerstvo.

Upraviť sa majú tri typy informačných formulárov. Prvým je vzor formulára o jednotlivých zložkách poistného obsahujúci informácie k poisteniu s odkupnou hodnotou, ktoré je spojené s investičnými fondmi. Ďalším je vzor informačného formulára o jednotlivých zložkách poistného obsahujúci informácie k poisteniu s odkupnou hodnotou, ktoré nie je spojené s investičnými fondmi. Upraviť sa má aj vzor informačného formulára o jednotlivých zložkách poistného v neživotnom poistení. „Súčasná právna úprava všeobecne nedostatočne upravovala informovanosť klientov o jednotlivých zložkách, ktoré tvoria poistné,“ tvrdí MF SR. Zmeny konzultoval rezort aj so Slovenskou asociáciou poisťovní, Slovenskou asociáciou sprostredkovateľov v poisťovníctve a Slovenskou asociáciou rizikového manažmentu. „Predmetom konzultácií boli najmä položky, ktoré má obsahovať informačný formulár. Návrhy zúčastnených subjektov predkladateľ vzal na vedomie a budú predmetom ďalšieho legislatívneho procesu,“ priblížilo MF SR.

Navrhované zmeny by sa mali dotknúť poisťovní, ale aj finančných agentov. „Zámer ministerstva, aby ľudia dostávali jasné a zrozumiteľné informácie, je správny. Avšak v tej podobe, v akej ich navrhuje ministerstvo, vidíme niekoľko komplikácií, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na proces distribúcie poistných produktov,“ tvrdí predseda predstavenstva AFISP Martin Lancz.

Asociácia je preto pripravená rokovať s rezortom financií a zástupcami poisťovní o novej vyhláške v rámci pripomienkového konania. „Chceme hľadať najlepšie riešenie pre všetky zúčastnené strany,“ dodáva Lancz. Vyhláška by podľa návrhu ministerstva financií mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info