HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kenský prezident oznámil ukončenie útoku v Nairobi; obetí na životoch je 14

TASR

Nairobi 16. januára (TASR) – Všetkých islamských radikálov, ktorí zaútočili v utorok na hotelový a kancelársky komplex v kenskom hlavnom meste Nairobi, sa podarilo medzičasom zneškodniť. Výsledkom 20-hodinovej drámy je celkove 14 obetí na životoch, oznámil v stredu kenský prezident Uhuru Kenyatta, ktorého vyhlásenie citovala agentúra AFP.

„Môžem teraz potvrdiť, že… bezpečnostná operácia v (komplexe) Dusit sa skončila a všetci teroristi boli zneškodnení,“ povedal Kenyatta v televíznom príhovore občanom. Dodal, že 14 ľudí prišlo pri útoku o život a ďalších 700 civilistov bolo zachránených.

Podľa predošlého vyhlásenia polície, ktoré priniesla agentúra DPA, prebiehal na mieste udalosti „aktívny zásah“ ešte aj v stredu ráno. Minister vnútra Fred Matiang’i pritom už osem hodín od začiatku útoku tvrdil, že bezpečnostné zložky obsadili všetky budovy, ktoré ešte „dočisťujú“.
Agentúra Reuters medzitým hlásila až 15 obetí na životoch vrátane Brita a Američana.

K útoku na luxusný hotelový a kancelársky komplex v Nairobi sa prihlásili islamistické milície aš-Šabáb operujúce v susednom Somálsku. Koordinovaná operácia militantov sa začala v utorok okolo 13.00 h SEČ odpálením nálože na parkovisku banky a samovražedného atentátnika vo vstupnej hale hotela. V areáli sa následne dlhé hodiny odohrávali boje medzi ozbrojencami a príslušníkmi kenských špeciálnych jednotiek.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info