HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci vytvorili raketu s nekonečným palivom, vesmírne bádanie sa tak môže začať

Vedci University of Central Florida a odborníci spoločnosti Honeybee Robotics rozpracovali prototyp kozmickej lodi World is Not Enough (WINE), ktorá dokáže extrahovať vodu z asteroidov a komét a používať ju ako palivo pre tryskový parný stroj.

Takéto zariadenieje  schopné nekonečne vytvárať palivo, letieť od asteroidu k asteroidu a predlžovať dobu svojho fungovania.

Vedci testovali prototyp 31. decembra 2018. Bola vytvorená pôda podobná tej, ktorá je na povrchu malých vesmírových objektov. WINE úspešne vyťažila vodu, vyrobila z nej raketové palivo a vypustila paru dostatočnej sily, aby sa odrazila od povrchu.

 

Podľa odborníkov je táto technológia použiteľná pre štúdium takých nebeských telies ako Mesiac, Ceres, Európa (družice Jupitera), Titan (družice Saturnu) a Pluto.

Kozmická sonda s veľkosťou mikrovlnky môže využívať energiu, ktorú vyrába pomocou solárnych panelov, k premene vody na paru. Rovnako je možné použitie malého jadrového reaktora, čo rozširuje rozsah použitia stroja na vzdialenej oblasti slnečnej sústavy.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info