HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Meteorológovia SHMÚ odvolali smogovú situáciu vo Veľkej Ide

TASR

Bratislava 13. januára (TASR) – V obci Veľká Ida (okres Košice-okolie) a jej okolí už nie je smogová situácia. Rozhodol o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v sobotu poobede odvolal pre oblasť upozornenie na smogovú situáciu.

„V uvedenej oblasti boli hodnoty 12-hodinového kĺzavého priemeru koncentrácie prachových častíc pod informačným prahom po dobu 24 hodín a zároveň sa očakáva zlepšenie rozptylových podmienok,“ vysvetlili meteorológovia. Výstraha pred závažnou smogovou situáciou pre Jelšavu (okres Revúca) a jej okolie však ostáva v platnosti aj naďalej.

Príčinami smogovej situácie sú podľa meteorológov vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky v dôsledku polohy obcí v horských dolinách.

V súvislosti so smogovými situáciami meteorológovia radia obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností. „K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ dodávajú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info