HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Každý druhý turecký žiadateľ o azyl ho dostane v Nemecku

Približne každý druhý turecký občan žiadajúci o azyl v zahraničí ho dostane v Nemecku. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na nemecké ministerstvo vnútra.

Ministerstvo poskytlo tento údaj v odpovedi na interpeláciu Sevim Dagdelenovej, poslankyne Spolkového snemu za stranu Ľavica. „Turecko nie je bezpečná krajina pôvodu. Situácia pre tureckých občanov, ktorí majú iné názory, sa čoraz viac zhoršuje,“ uviedla Dagdelenová.

DPA pripomína, že od pokusu o prevrat v roku 2016 turecká vláda vyvíja nátlak na ľudí, ktorých považuje na potenciálnych nepriateľov štátu, pričom tisíce osôb bolo zatknutých. Mnohí Turci hľadajú útočisko v zahraničí.

Podľa Dagdelenovej nemá nemecká spolková vláda zábrany poskytovať režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hospodársku pomoc a dodávky zbraní, zatiaľ čo každá druhá osoba, ktorá unikla pred Erdoganom, dostane ochranu v Nemecku. Konštatovala, že Nemecko by malo zastaviť všetku pomoc pre Erdoganovu vládu.

Počet Turkov žiadajúcich o azyl v Nemecku od roku 2016 dramaticky stúpol. V rokoch 2013-15 ich bolo každoročne okolo 1800. V roku 2016 ich počet stúpol na 5742, v roku 2017 na 8483 a vlani od januára do novembra požiadalo v Nemecku o azyl 10.075 Turkov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info