HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump trvá na takmer šiestich miliardách na plot na hraniciach s Mexikom

TASR

Washington 9. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump zopakoval v utorok svoju požiadavku na vyčlenenie 5,7 miliardy dolárov, ktoré sú podľa neho nutné na výstavbu fyzickej bariéry na hraniciach Spojených štátov s Mexikom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Odborníci v oblasti bezpečnosti žiadajú 5,7 miliardy dolárov na fyzickú bariéru ako súčasť celkového prístupu k zabezpečeniu hraníc (s Mexikom),“ povedal Trump v utorok vo svojom príhovore k národu vysielanom v priamom prenose z Oválnej pracovne Bieleho domu.

Podľa Trumpa tečie do Spojených štátov cez hranice s Mexikom obrovské množstvo drog vrátane metamfetamínov, heroínu či kokaínu. „Tristo našich občanov zabije každý týždeň len heroín, ktorého 90 percent k nám prúdi cez našu južnú hranicu,“ povedal Trump.

Trumpov príhovor bol apelom na Kongres v súvislosti s rokovaniami o pohraničnom múre, ktoré viedli k čiastočnému zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu. Ten trvá od 22. decembra a dotýka sa viacerých inštitúcií vrátane ministerstiev zahraničných vecí, spravodlivosti či financií.

Biely dom i demokrati, ktorí majú od januára väčšinu v dolnej komore Kongresu – Snemovni reprezentantov -, odmietajú vo svojom spore okolo financovania bariéry na hraniciach s Mexikom významnejšie ustúpiť. Plot na južných hraniciach USA patril k Trumpovým ústredným predvolebným prísľubom, avšak demokrati v Kongrese nie sú ochotní jeho výstavbu podporiť.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info