HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval vlakom do Pekingu

TASR

 Soul 8. januára (TASR) – Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval v utorok vlakom do Pekingu, kde sa má stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap. Tá priniesla zábery na Kimov tmavozelený vlak so žltým pruhom, ktorý prišiel na železničnú stanicu o 03.55 h SEČ.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA predtým informovala, že Kim je na návšteve Číny od pondelka do štvrtka na pozvanie Sin Ťin-pchinga.
Kima sprevádza manželka Ri Sol-džu a v delegácii je minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, ako aj hlavný jadrový vyjednávač s USA Kim Jong-čchol.

K potvrdeniu Kimovej cesty do Číny došlo po tom, ako juhokórejské médiá v pondelok priniesli informáciu, že severokórejský vodca pravdepodobne vycestoval do Pekingu na svoj štvrtý summit s čínskym prezidentom.

Dohady o Kimovej ceste do čínskej metropoly sa objavili, keď bol pri prechode cez čínske pohraničné mesto Tan-tung spozorovaný vlak, pripomínajúci ten, ktorý často využíva práve Kim Čong-un. Ten v utorok zároveň oslavuje svoje 35. narodeniny.

Kim sa s čínskym prezidentom začal na rokovaniach stretávať minulý rok. Čína je dlhodobo najdôležitejším spojencom a diplomatickým ochrancom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Podľa agentúry DPA sa očakáva, že na stretnutí severokórejského vodcu s čínskym prezidentom sa bude rokovať aj o plánovanom druhom summite Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info