HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Polícia v Nemecku zatkla muža v súvislosti s únikom osobných údajov politikov

Pexels

Berlín 8. januára (TASR) – Nemecká polícia zadržala ešte cez víkend muža v súvislosti s rozsiahlym únikom osobných údajov stoviek politikov a celebrít. Informoval o tom v utorok Spolkový kriminálny úrad (BKA). 

Podľa agentúry DPA sa zadržaný muž v plnom rozsahu priznal k hackerskému útoku, v rámci ktorého došlo k odcudzeniu osobných údajov a ich zverejneniu na internete.
Podľa portálu Spiegel Online odvolávajúceho sa na vyšetrovateľov  zadržaný muž povedal, že si neuvedomil rozsah svojho činu.

BKA uviedol, že v nedeľu spolu s pracovníkmi Ústredia na boj proti počítačovej kriminalite (ZIT) vykonal prehliadku v byte 20-ročného podozrivého v spolkovej krajine Hesensko, ktorého zároveň zadržali. Ďalšie podrobnosti majú byť zverejnené na tlačových konferenciách BKA a spolkového ministra vnútra Horsta Seehofera, ktoré sa uskutočnia ešte v priebehu utorka.

V rámci vyšetrovania úniku údajov politikov v Nemecku vypočuli prvých svedkov

Nemecké médiá minulý týždeň uviedli, že únik dát možno postihol celkovo až 1000 politikov a ďalších popredných osobností. Na internet unikli aj dokumenty týkajúce sa kancelárky Angely Merkelovej či prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Vo väčšine prípadov išlo len o základné kontaktné údaje, u približne 60 osôb však boli zverejnené aj podrobnejšie osobné dáta.

Únik postihol členov všetkých politických strán zastúpených v nemeckom parlamente s výnimkou pravicovo-populistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info