HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko-islamská únia v Európe (ATIB) sa sťažuje na rasové útoky

TASR

Kolín nad Rýnom 7. januára (TASR) – Turecko-islamská únia v Európe (ATIB) kritizovala v nedeľu niektoré západné krajiny vrátane Nemecka za nečinnosť v súvislosti s rastúcimi útokmi na mešity.

Šéf tejto únie Durmuš Yildirim v nedeľňajšom rozhovore pre médiá v sídle ATIB v nemeckom Kolíne nad Rýnom uviedol, že rasové útoky a tlaky na turecké mešity a nadácie sa v roku 2018 zvýšili, informovala agentúra Anadolu.
„Po všetkých týchto incidentoch nie je spravodlivé, že útočníci nie sú chytení… Neexistujú odstrašujúce tresty,“ dodal Yildirim.

Nemecko, krajina s viac ako 81 miliónmi obyvateľov, má po Francúzsku najvyšší počet moslimského obyvateľstva v západnej Európe. Z takmer 4,7 milióna moslimov v Nemecku sú tri milióny tureckého pôvodu.
Anadolu nedávno informovala, že mešita vo výstavbe v západonemeckom meste Duisburg sa stala 30. decembra terčom „rasistických sloganov“.

Podľa predstaviteľa mešity Hulusiho Yüksela páchatelia, ktorých dosiaľ neidentifikovali, namaľovali na stenu mešity, pridruženej k turecko-islamskému spoločenstvu, Dávidovu hviezdu – jeden zo symbolov judaizmu.
Yüksel uviedol, že informovali miestne bezpečnostné úrady o útoku a že polícia začala prípad vyšetrovať ako vandalizmus.

„Nevieme, kto bol za útokom,“ povedal Yüksel a doplnil, že stavba mešity prebieha už poldruha roka.
Podľa Yüksela sa v meste neobjavujú vážne protiturecké alebo protiislamské postoje – okrem „menších reakcií“ na stavbu mešity.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info