HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ombudsmanka NRSR navrhla štyroch kandidátov na sudcov ÚS, radili jej mimovládky

TASR

Bratislava 7. januára (TASR) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v pondelok predložila parlamentu návrhy štyroch kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Ide o Evu Kováčechovú, Petra Kresáka, Jána Šikutu a Jána Štiavnického. Šikuta, Štiavnický aj Kresák už boli na zozname kandidátov, navrhli ich iné inštitúcie. Novým menom je teda Kováčechová.

Ako informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, do procesu boli zapojené aj mimovládne organizácie, s ktorými Patakyová komunikovala pri hľadaní osobností.

Prednosťou kandidátky Kováčechovej je podľa ombudsmanky pôsobenie v treťom sektore. „Domnievam sa, že práve skúsenosti s tretím sektorom by mohli vniesť nový náhľad a rozmanitosť prístupov do činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky,“ vysvetlila.
Šikutu nominovala organizácia Transparency International Slovensko, na kandidatúre Štiavnického sa ombudsmanka zhodla s Iniciatívou za lepšiu advokáciu.
Verejná ochrankyňa práv získala kompetenciu podávať návrhy na voľbu kandidátov na sudcov ÚS SR v novembri minulého roka.

Schôdza ústavnoprávneho výboru sa má začať 22. januára. Jeho predseda Róbert Madej (Smer-SD) potvrdil, že vypočutie kandidátov výborom sa začne 23. januára a vyhradené naň majú tri dni.

Na vypočutí kandidátov bude prítomný aj prezident SR alebo ho zastúpi vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR. Tomu sa má kedykoľvek, keď o to požiada, udeliť slovo. Kandidát na schôdzi predstaví svoje pracovné skúsenosti a výsledky či publikačnú činnosť.
Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info