HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Obchodníci s ľuďmi zostávajú stále väčšinou nepotrestaní

TASR

Viedeň 7. januára (TASR) – Nelegálne obchodovanie s ľuďmi zostáva naďalej často nepotrestané. Pre obchodníkov s ľuďmi existujú na celom svete stále rozsiahle oblasti, kde im nehrozí nijaký postih, píše sa v správe zverejnenej v pondelok vo Viedni Úradom OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC). 

V mnohých krajinách Afriky a Blízkeho východu sa počet odsúdených skutočne zvýšil, ale celkový počet zostáva podľa úradu „veľmi nízky“. „Zdá sa, že obchodníkom s ľuďmi hrozí len malé riziko, že sa dostanú pred súd,“ konštatuje UNODC citovaný agentúrou AFP.

Podľa UNODC bolo v roku 2016 na základe údajov zo 45 krajín zaregistrovaných takmer 25.000 obetí obchodovania s ľuďmi, čo je o vyše 10.000 viac ako v roku 2011. V správe sa však uvádza, že tento nárast je spôsobený aj tým, že obete sa darí lepšie identifikovať.
Najčastejším dôvodom obchodovania s ľuďmi je sexuálne zneužívanie, čo sa zistilo v 59 percentách prípadov registrovaných v roku 2016. Táto forma vykorisťovania dominuje najmä v Amerike, Európe a juhovýchodnej Ázii.

Takmer polovica obetí obchodovania s ľuďmi sú ženy (49 percent), ďalších 23 percent tvoria dievčatá. Veľká väčšina z nich je sexuálne zneužívaná: 83 percent žien a 72 percent dievčat.
Tridsaťštyri percent ľudí sa stalo obeťou nútenej práce, a to najmä v subsaharskej Afrike a na Blízkom východe.

Za obchodovaním s ľuďmi sa podľa UNODC skrýva aj obchodovanie s orgánmi. V rokoch 2014-17 bolo hlásených 100 prípadov odobratia orgánov ľuďom. Vyskytli sa predovšetkým na Blízkom východe a v severnej Afrike, ale ojedinelé prípady boli zaznamenané aj v Európe a v Strednej a Južnej Amerike.

Často sa zistili prípady, keď boli obchodníci s ľuďmi dohodnutí s lekárskym personálom a využívali „korupčné a podvodné praktiky“. Okrem toho využili „obrovskú zraniteľnosť“ svojich obetí napríklad tým, že ich lákali v utečeneckých táboroch „falošnými sľubmi poskytnutia finančnej hotovosti alebo bezpečného bývania“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info