HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

O post ústavnej sudkyne zabojuje aj štátna tajomníčka E. Pfundtner

TASR

Bratislava 7. januára (TASR) – O post ústavnej sudkyne zabojuje aj štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner (nom. Most-Híd). Navrhol ju dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

„Môžem potvrdiť, že som dala súhlas s kandidatúrou,“ uviedla pre TASR. Pfundtner hovorí, že jej poslaním je služba a chce chrániť neporušiteľnosť práv občana a princípy právneho štátu.

MIMORIADNA SPRÁVA: Fico bude kandidátom na ústavného sudcu, tvrdí Glváč

Pfundtner bola do vlaňajších zmien vo vláde poslankyňou Národnej rady SR za Most-Híd. Koncom augusta nastúpila na post štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, kde nahradila dovtedajšiu rezortnú dvojku Máriu Kolíkovú.

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR uplynie 16. februára tohto roka funkčné obdobie. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) preto vyhlásil voľby kandidátov na túto funkciu. Okrem samotného predsedu ústavného súdu sa obmení takmer celé jeho trinásťčlenné zloženie.

Kandidátov na sudcov ÚS je 40, medzi nimi sú R. Fico i R. Procházka

S vypočutím všetkých navrhnutých kandidátov začne ústavnoprávny výbor 23. januára. Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi NR SR so začiatkom 29. januára. Z nich má prezident SR vymenovať deviatich sudcov. Novým ústavným sudcom začne plynúť dvanásťročné funkčné obdobie dňom zloženia sľubu ústavného sudcu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info