Fico bude kandidátom na ústavného sudcu, tvrdí Glváč
07 | 01 | 2019 I Peter Králik
Bratislava 7. januára (TASR) - Kandidátom na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR je aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Potvrdil to podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD), ktorý návrh osobne podal v podateľni parlamentu.

Podľa Glváča Fica kvalifikuje na post ústavného sudcu jeho doterajšia prax a vie si ho predstaviť aj na poste predsedu Ústavného súdu SR. "Neviem si predstaviť, že by ho niekto prekonal," vyhlásil Glváč, podľa ktorého by bol Fico vhodný nielen ako ústavný sudca, ale aj ako predseda Ústavného súdu.

Kandidátov na sudcov ÚS je 40, medzi nimi sú R. Fico i R. Procházka
Bratislava 7. januára (TASR) - Parlament bude vyberať kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR z celkovo 40 kandidátov. Do pondelka prijal Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR 69 návrhov, niekoľko mien sa v nich objavilo viackrát. Pre TASR... Čítať ďalej
07 | 01 | 2019 | TASR


 

Šéfka klubu OĽaNO Veronika Remišová nomináciu kritizuje. "Snaha Roberta Fica uchádzať sa o miesto sudcu na Ústavnom súde je dôkazom, že stratil akékoľvek zábrany a súdnosť. Ústavný súd je jednou z najdôležitejších inštitúcii v štáte a bolo by nešťastím pre Slovensko, aby sa Ústavný súd stal predĺženou rukou politických strán," reagovala Remišová. Dodala, že Slovensko nie je odkázané na kandidátov typu Fico. "Medzi kandidátmi sú ľudia, ktorí spĺňajú predpoklady na ústavných sudcov," doplnila.

Deviatim z trinástich sudcov Ústavného súdu SR uplynie 16. februára tohto roka funkčné obdobie. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) preto vyhlásil voľby kandidátov na túto funkciu. Okrem samotného predsedu ústavného súdu sa obmení takmer celé jeho trinásťčlenné zloženie.

O post ústavnej sudkyne zabojuje aj štátna tajomníčka E. Pfundtner
Bratislava 7. januára (TASR) - O post ústavnej sudkyne zabojuje aj štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner (nom. Most-Híd). Navrhol ju dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Čítať ďalej
07 | 01 | 2019 | TASR


 

Posledný termín na podanie návrhov je pondelok 7. januára. S vypočutím všetkých navrhnutých kandidátov ústavnoprávny výbor začne 23. januára. Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi NR SR so začiatkom 29. januára. Následne budúcich sudcov ústavného sudu vymenuje do funkcie spomedzi navrhnutých kandidátov prezident SR. Deviatim vymenovaným ústavným sudcom začne plynúť dvanásťročné funkčné obdobie dňom zloženia sľubu ústavného sudcu.