HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Českého dôchodcu súdia za teroristické útoky na železničné trate

TASR

Praha 7. januára (TASR) – Krajský súd v Prahe začal v pondelok prerokúvať prípad 71-ročného dôchodcu, ktorý zámerne zoťal stromy na železničnú trať. Čelí obžalobe z teroristických útokov, informoval server Novinky.cz. 

Obžalovaný Jaromír Balda sa pred súdom priznal a svoje konanie motivované strachom z migrantov oľutoval. Podľa vlastných slov chcel vyvolať odpor a vzbudiť pozornosť, avšak nemal v úmysle nikomu ublížiť.

Za teroristický útok a vyhrážanie hrozí mužovi až 15 rokov väzenia.
Podľa obžaloby Balda v júni 2017 zoťal 12-metrovú jelšu tak, aby spadla na železničnú trať Turnov–Všetaty. Do stromu následne vrazil vlak s deviatimi cestujúcimi, ktorí vyviazli bez ujmy na zdraví.

Rovnaký scenár zopakoval dôchodca o niekoľko týždňov v Bělé pod Bezdězem, kde na koľajnice zoťal borovicu. V takmer 70-kilometrovej rýchlosti do nej vrazil vlak so šiestimi cestujúcimi. I tento incident sa zaobišiel bez zranení. K vykoľajeniu vlaku však podľa žalobcov nedošlo len priaznivou zhodou okolností.

V oboch prípadoch sa v okolí miesta nehôd našli letáky vyzývajúce na teroristické útoky, ktoré mali vyvolať pocit, že ich písala osoba z prostredia islamských radikálov.
Podobné texty Balda šíril aj na iných miestach Českej republiky a jeden zaslal aj komerčnej televízii Prima. Konal zámerne s úmyslom vyvolať strach z migračnej vlny a moslimov.
Samotný páchateľ pred súdom uviedol, že od čias spáchania trestných činov prehodnotil svoje názory.

„Bola to blbosť, ako som o tom všetkom premýšľal… Prehodnotil som svoje prístupy a názory a zistil som, že to bola odo mňa zhovädilosť,“ kajal sa pred sudcom bývalý elektrikár, ktorý sa pohybuje za pomoci francúzskej barly.

Svoje konanie vysvetlil tým, že trpel pocitmi stiesnenosti, ktoré vyvolali lieky na vysoký tlak. K tomu sa pripojili sny súvisiace s útokmi migrantov v Nemecku a Francúzsku. Mal obavy, že by sa aj v ČR mohlo stať dačo podobné.

Šírením nenávistných textov chcel podľa vlastných slov vzbudiť pozornosť českej verejnosti a vlády. Zdôraznil, že jeho strach sa týkal len „nábožensky zmanipulovaných sebevražedných“ atentátnikov, nie „normálnych“ migrantov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info