HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Britský minister pre brexit: Druhé referendum by iba rozdelilo krajinu

TASR

      Londýn 4. januára (TASR) – Druhé referendum o tzv. brexite by podľa britského ministra pre brexit Stephena Barclayho iba prispelo k hlbšiemu rozkolu v spoločnosti. „Druhé referendum by iba vyvolalo viac rozporov“, vyhlásil Barclay v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

„Súčasná miera rozkolu v britskej spoločnosti by bola malou v porovnaní s napätím, ktoré by vyvolalo druhé referendum. Ešte viac by to rozdelilo náš národ,“ citovala z Barclayho interview agentúra Reuters.

Iná členka britského kabinetu – ministerka práce a dôchodkov Amber Ruddová – v tomto kontexte ešte v decembri uviedla, že prípadná neschopnosť parlamentu dohodnúť sa na spoločnom postupe v otázke brexitu by bola prijateľným argumentom na vypísanie druhého referenda.
Podľa Barclayho názoru by však takýto postup vlády nebol demokratický, keďže ľudia vystúpenie Británie z EÚ už v plebiscite raz odhlasovali.

Minister pre brexit taktiež zdôraznil, že ani predstavitelia EÚ by nemali mať záujem o druhé referendum. To by podľa jeho názoru totiž mohlo v Európe vyvolať „veľmi populistickú reakciu“.
Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá bola pôvodne proti brexitu, akékoľvek špekulácie o vypísaní druhého referenda vytrvalo odmieta a namiesto toho sa snaží presvedčiť parlament, aby podporil jej plán odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Britský parlament mal o 585-stranovej dohode o brexite pôvodne hlasovať 11. decembra. Mayová však hlasovanie odložila na týždeň od 14. januára, keďže sa obávala, že dohoda nenájde dostatočnú podporu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info