HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Bristol-Myers kúpil biotechnologickú firmu Celgene za 74 miliárd USD

Pixabay

 New York/Summit 3. januára (TASR) – Vo farmaceutickom sektore v USA sa chystá megaprevzatie. Newyorský farmaceutický gigant Bristol-Myers Squibb vo štvrtok oznámil, že kúpi americkú biotechnologickú firmu Celgene za 74 miliárd USD (64,93 miliardy eur) v hotovosti a akciách. Po fúzii vznikne špecializovaná biofarmaceutická spoločnosť.

Podielnici Celgene dostanú za akciu firmy jednu akciu Bristol-Myers Squibb a 50 USD, ako vo štvrtok v New Yorku informovali obe spoločnosti. Akcionári Bristol-Myers budú v novovzniknutej firme vlastniť okolo 69 % a 31 % akcionári Celgene.

Nová špecializovaná firma sa sústredí na liečbu ľudí s vážnymi chorobami, vrátane rakoviny alebo chorôb imunitného systému. Fúzia by sa mala uskutočniť v 3. kvartáli 2019.
Koncerny počítajú s tým, že do roku 2022 vďaka zlúčeniu ročne ušetria 2,5 miliardy USD. Bristol-Myers chce po dokončení fúzie okrem toho zrealizovať zrýchlené odkúpenie akcií v hodnote až 5 miliárd USD.

Akcia Bristol-Myers v skorom obchodovaní v USA padla takmer o 15 % na 44,75 USD. Naopak, akcia Celgene vyskočila o 32 % na 87,40 USD.
(1 EUR = 1,1397 USD)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info