HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ukrajinskí fašisti si fakľovými pochodmi pripomenuli Banderovo výročie

WA 18 Kyjev - Ukrajinskí stúpenci ultrapravicových organizácií poèas fak¾ového pochodu v Kyjeve pri príležitosti 110. výroèia narodenia Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) v Kyjeve 1. januára 2019. Postava Stepana Banderu, vodcu ukrajinského nacionalistického hnutia, ktorý poèas druhej svetovej vojny úzko spolupracoval s nemeckými nacistami, stále rozde¾uje ukrajinskú spoloènos. Postoj voèi nemu sa pohybuje od úplnej podpory v niektorých oblastiach na západe krajiny až po ostro nepriate¾ský postoj v zvyšku krajiny. FOTO TASR /AP Activists of various nationalist parties carry torches and banner with a portrait of reads 'Nothing was stopped the idea when its time comes' during a rally in Kiev, Ukraine, Tuesday, Jan. 1, 2019. The rally was organized to mark the birth anniversary of Stepan Bandera, founder of a rebel army that fought against the Soviet regime and who was assassinated in Germany in 1959. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Kyjev 2. januára (TASR) – Stúpenci ultrapravicových organizácií uskutočnili v utorok v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách fakľové pochody pri príležitosti 110. výročia narodenia Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN). Informovala o tom tlačová agentúra TASS.

V Kyjeve zorganizovali fakľový pochod politické strany Pravý sektor, Sloboda a Národný zbor, zúčastnilo sa na ňom približne 2000 ukrajinských nacionalistov.

Medzi účastníkmi boli lídri ultrapravicových a fašistických politických síl, poslanci parlamentu a predstavitelia ukrajinských regiónov. Pochodovali v dvoch zástupoch z Parku Tarasa Ševčenka a operného divadla na Námestie nezávislosti, kde mali manifestáciu. V rukách niesli fakle, zástavy Ukrajiny a nacionalistických organizácií, pričom skandovali protiruské slogany.

Organizácia ukrajinských nacionalistov počas druhej svetovej vojny kolaborovala s nacistickými tajnými službami a viedla vojnu proti sovietskym úradom. V roku 1943 organizácia založila Ukrajinskú povstaleckú armádu (UPA).

Ukrajinskí fašisti vo februári 1943 spustili kampaň zameranú na vyvraždenie poľského obyvateľstva vo Volynskej oblasti na Ukrajine.

Po tom, ako bola Ukrajina oslobodená spod nacistickej okupácie, UPA začala viesť boj proti Červenej armáde, sovietskym bezpečnostným orgánom, členom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) a intelektuálom prichádzajúcim z východných častí krajiny. Ústredie UPA a jej jednotky boli formálne rozpustené začiatkom septembra 1949, ale menšie samostatné skupiny zostali aktívne až do roku 1956.

Poľský parlament v júli 2016 prijal deklaráciu o tom, že zločiny, ktoré v rokoch 1943-44 spáchali OUN a UPA na etnických Poliakoch, predstavujú genocídu. Ukrajinský parlament v roku 2015 uznal ich činnosť ako boj za nezávislosť Ukrajiny.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info