HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Produkcia ropy v USA zaznamenala v októbri nový rekord, prekonala 11,5 mil. bpd

Pixabay

New York 1. januára (TASR) – Produkcia ropy v USA zaznamenala za október nový rekord, keď prekonala 11,5 milióna barelov denne (bpd). Ukázali to tento týždeň údaje Federálneho úradu pre energetiku (EIA).

Podľa EIA, ktorý je súčasťou amerického ministerstva energetiky, vzrástla produkcia ropy v Spojených štátoch v októbri oproti predchádzajúcemu mesiacu o 79.000 barelov na 11,537 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Údaje za september revidoval úrad nadol o 17.000 barelov na 11,458 milióna barelov/deň.

Zlom v oblasti produkcie ropy v USA nastal v novembri 2017, keď ťažba prvýkrát prekonala rekord z roku 1970 na úrovni 10,04 milióna bpd. Následne od júna minulého roka dosiahla päť mesiacov po sebe historický rekord. Aj vďaka tomu sa minulý rok stali USA svetovou jednotkou v produkcii ropy a na druhé a tretie miesto vytlačili Rusko a Saudskú Arábiu.

Z jednotlivých štátov USA sa najviac na rekordnej ťažbe podieľali Texas a Severná Dakota. V prvom prípade produkcia dosiahla v októbri 4,7 milióna barelov denne, v druhom 1,37 milióna bpd. V Novom Mexiku vyťažili v danom mesiaci 772.000 barelov/deň. Produkcia z podmorských ložísk v Mexickom zálive klesla v októbri na 1,74 milióna barelov denne.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info