HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Parlamentné voľby v Bangladéši majú prvé obete na životoch

TASR

Dháka 30. decembra (TASR) – Päť ľudí zahynulo v nedeľu v Bangladéši pri násilnostiach v deň konania parlamentných volieb, sprevádzaných prísnymi bezpečnostnými opatreniami a obavami z manipulácie hlasovania. Informuje o tom agentúra AFP citujúc tamojšie policajné zdroje.

Traja ľudia boli zabití v niekoľkých potýčkach medzi aktivistami vládnucej Ľudovej ligy (Ávámí líg, AL) a priaznivcami hlavného opozičného subjektu Bangladéšska nacionalistická strana (BNP).

Dvoch ďalších zastrelila polícia: jedného, keď sa pokúšal ukradnúť hlasovaciu urnu, a druhého, keď sa opoziční aktivisti snažili vtrhnúť do volebnej miestnosti.
Prieskumy jednoznačne favorizujú 71-ročnú premiérku Hasínu Vadžídovú, ktorú opozícia obviňuje z hromadného zatýkania a násilia voči svojim stúpencom v predvolebnom období. Podľa kritikov používa dlhoročná predsedníčka bangladéšskej vlády čoraz autoritárskejšie metódy.

Vo voľbách však nemôže kandidovať Vadžídovej hlavná politická rivalka, expremiérka a opozičná líderka Chálida Zijáová. Tento rok ju totiž odsúdili na celkovo 17 rokov väzenia za korupciu v procesoch, ktoré odsúdená politička označuje za politicky motivované.
Súperenie oboch vplyvných žien charakterizuje politiku prevažne moslimského Bangladéša už zhruba tri desaťročia.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info