HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

P. Gajdoš: Zneužívaniu vojenskej uniformy zabráni nová právna norma

TASR

Bratislava 29. decembra (TASR) – Za zneužitie vojenskej uniformy majú v budúcnosti hroziť pokuty a ďalšie postihy. Rezort obrany chce novou právnou normou zabrániť používaniu vojenských uniforiem a uniforiem vojenskej polície v civile rôznymi polovojenskými skupinami, priblížil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

„Práva norma už bola daná do legislatívnej rady vlády. Len čo bude schválená, zabráni sa zneužívaniu uniforiem,“ ozrejmil pre TASR Gajdoš. K tomuto kroku pristúpil rezort aj v súvislosti s polovojenskými organizáciami, ako sú napríklad Slovenskí branci.

Zaviedol preto aj novú výstrojnú normu. „Tak ako sme sľúbili, vojak bude mať nárok na dve poľné rovnošaty a jednu služobnú rovnošatu. Na tento účel sme vynaložili 13 miliónov eur na zabezpečenie ich výroby,“ vysvetlil minister.

V zmysle novej legislatívy majú byť nové uniformy a výstrojné súčiastky označené štítkom s nápisom: Vyrobené pre Ozbrojené sily SR. Aktuálnu výstroj nebude môcť v zmysle zákona využívať nikto iný než vojaci v aktívnej službe alebo vojaci v zálohe, či výslužbe, a to iba s povolením nadriadeného veliteľa v prípade, že odchádzajú na dôchodok, oznámil Gajdoš. Doplnil, že Slovensko vlastní patent na maskáčovú kamufláž vojenských uniforiem.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info