HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Všetci ukrajinskí námorníci zajatí v Rusku sa vyhlásili za vojnových zajatcov

Twitter

Moskva 28. decembra (TASR) – Všetkých 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zajalo Rusko pri novembrovom incidente v Kerčskom prielive, sa vyhlásilo za vojnových zajatcov. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Unian. 

„Všetkých 24 ukrajinských námorníkov už povedalo vyšetrovateľom, že sú vojnoví zajatci,“ uviedol vo štvrtok na Facebooku ruský advokát Nikolaj Polozov, jeden z právnych zástupcov zadržiavaných Ukrajincov.

Poslední dvaja zajatí námorníci – Andrij Ejder a Andrij Artemenko – deklarovali svoj status vojnových zajatcov 27. decembra.
Posádku troch lodí zajatých 25. novembra ruskou pohraničnou strážou v oblasti Kerčského prielivu tvorilo 24 námorníkov.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila Ukrajincov z protizákonného prekročenia hraníc a až do 25. januára 2019 na nich uvalila väzbu. Traja z nich utrpeli pri zásahu ruských pohraničníkov zranenia.

Kyjevské vedenie považuje svojich námorníkov za vojnových zajatcov. FSB však tvrdí, že vojnovými zajatcami byť nemôžu, keďže voči nim bolo vznesené obvinenie v súvislosti s trestným činom nezákonného prekročenia hraníc cudzieho štátu, ako aj vzhľadom na to, že Rusko a Ukrajina nie sú vo vojne ani vo vojenskom konflikte. Zaobchádzanie s vojnovými zajatcami upravujú medzinárodné dohovory.

Po uvalení väzby boli zadržiavaní Ukrajinci prevezení do moskovských väzníc Lefortovo a Matrosskaja Tišina. V prípade usvedčenia zo vznesených obvinení im hrozí až šesť rokov väzenia.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info