HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo veku 79 rokov zomrel uznávaný izraelský spisovateľ Amos Oz

TASR

Tel Aviv 28. decembra (TASR) – Izraelský spisovateľ Amos Oz zomrel vo štvrtok vo veku 79 rokov na rakovinové ochorenie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na jeho pozostalých.

Jeho autobiografické dielo Príbeh o láske a tme (2002), ktoré sa stalo celosvetovým bestsellerom, bolo v roku 2015 adaptované pre filmové plátna za režisérskeho debutu izraelsko-americkej herečky Natalie Portmanovej.

Amos Oz, vlastným menom Amos Klausner, bol obhajcom mieru a podporoval dvojštátové riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Niektorí ho preto označovali za zradcu, čo však on sám považoval za „vyznamenanie“.

Oz bol laureátom mnohých ocenení vrátane Izraelskej ceny – najvyššieho občianskeho vyznamenania v židovskom štáte – či nemeckej Goetheho ceny. Spisovateľ bol tiež častým kandidátom na Nobelovu cenu za literatúru.

Medzi jeho ďalšie diela patria Môj Michael (1968), Až do smrti (1971), Čierna skrinka (1987), Poznať ženu (1989), Fima (1991), Panter v suteréne (1995), Ako vyliečiť fanatika (2006) či Scény z vidieckeho života (2009).

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info