HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo Vietname zatkli šesť mužov za zabitie a zjedenie opice z ohrozenéhu druhu

Pixabay

Hanoj 28. decembra (TASR) – Vietnamská polícia zatkla šesť mužov, ktorí usmrtili a zjedli opicu z ohrozeného živočíšneho druhu, informovala v piatok agentúra AFP.

Šiesti muži vo veku od 35 do 59 rokov ešte v novembri zhotovili mobilným telefónom videozáznam, na ktorom jedia živú opicu – hulmana, ktorý je chránený vietnamskými zákonmi o ochrane životného prostredia. Video sprostredkovali na sociálnej sieti Facebook.
Mužov sa podarilo identifikovať a zatknúť vo štvrtok. „Zabralo nám istý čas, kým sme podozrivých našli,“ povedal predstaviteľ polície vo vietnamskej provincii Ha Tinh.

Muži sa k činu podľa polície priznali a sú obvinení z porušenia zákonov o ochrane ohrozených a vzácnych druhov zvierat. Jeden z nich hulmana kúpil od poľovníka za v prepočte 43 eur.

Pašovanie a konzumácia vzácnych a ohrozených druhov je vo Vietname rozšírená. Mnoho ľudí verí, že časti tela zvierat majú liečivé účinky. Predaj sa uskutočňuje na čiernom trhu; ľudia však málokedy zabíjanie a konzumáciu uverejňujú na sociálnych sieťach.

Kritici upozorňujú na nízku účinnosť zákonov na ochranu životného prostredia. Pytliactvo na vzácne a ohrozené druhy pokračuje vo Vietname a aj v susednej Číne.
Hulman je druh menších opíc žijúcich v juhovýchodnej Ázii. Patrí medzi najohrozenejšie živočíšne druhy na svete.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info