HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sýrske vládne sily vstúpili do Kurdmi ovládaného mesta Manbídž

Pixabay

Damask 28. decembra (TASR) – Sýrske vládne sily vstúpili v piatok – po prvý raz po šiestich rokoch – do Kurdmi ovládaného mesta Manbídž na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.

Sýrska armáda svoj vstup do Manbídžu oznámila po tom, čo kurdské sily v Sýrii požiadali vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada o ochranu pred tureckou inváziou na severe Sýrie.
Kurdskými Ľudovými obrannými jednotkami (YPG) vedené zoskupenie známe ako Sýrske demokratické sily (SDF), kontroluje momentálne rozsiahle oblasti na severe Sýrie. Kurdi sa roky tešili podpore Washingtonu ako jeden z kľúčových aktérov v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii.

Avšak po tom, ako americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil plán ukončiť americkú vojenskú prítomnosť v krajine, vyjadrili predstavitelia Turecka zámer zasiahnuť vojensky proti Kurdom na severe Sýrie.

Cieľom útoku by pritom mali byť práve YPG, ktoré Ankara podozrieva z napojenia na Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Tá je v Turecku zakázaná a Ankara ju rovnako ako Spojené štáty či EÚ pokladá za teroristickú organizáciu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info