HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sekretár Vatikánu vyzval kresťanov v Iraku na odpustenie a obnovu komunít

Pixabay

Bagdad 28. decembra (TASR) – Irackí kresťania by nemali vyhľadávať pomstu, ale odpustiť a sústrediť sa na opätovné vybudovanie svojich komunít. V piatok to počas návštevy kresťanských komunít v Iraku vyhlásil kardinál štátny sekretár Vatikánu Pietro Parolin. Informovala o tom agentúra AP.

Parolin strávil vianočné sviatky v Iraku s cieľom sprostredkovať miestnym kresťanským komunitám, vystaveným útlaku a prenasledovaniu zo strany radikálnych islamistov, solidaritu pápeža Františka.

V piatok slúžil kardinál omšu v sýrskokatolíckej katedrále v irackom meste Hamdáníja, známom aj pod názvom Karakoš, ktoré bolo v rokoch 2014-16 obsadené teroristickou organizáciou Islamský štát (IS). V kázni, vopred pripravenej Vatikánom, Parolin vyjadril uznanie miestnym kresťanom, ktorí sa odmietli vzdať svojej viery, a prirovnal ich k martýrom raného kresťanstva.

V tomto kontexte však na záver svojej kázne vyzval miestnych kresťanov, aby nevyhľadávali pomstu, odpustili a znova budovali svoje komunity.
Kardinál štátny sekretár je označovaný za druhého muža Vatikánu po pápežovi. Je jeho prvým spolupracovníkom pri spravovaní cirkvi a môže byť považovaný za najvyššieho predstaviteľa diplomatickej a politickej aktivity Svätej stolice. Tento úrad zodpovedá približne pozícii predsedu vlády v sekulárnych štátoch a zastávať ho môže iba kardinál-biskup.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info