HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Na okupovaný Krym v Ukrajine sa prisťahoval možno až milión Rusov

Pixabay

 Kyjev 28. decembra (TASR) – Na polostrov Krym sa od jeho anexie Ruskom v marci 2014 zrejme prisťahovalo už 800.000 až milión ruských občanov. Uviedol to vo štvrtok líder krymských Tatárov a poslanec ukrajinského parlamentu Mustafa Džemilev, ktorého citovala agentúra Unian. 

Džemilev najskôr odhadoval, že na tento predtým ukrajinský čiernomorský polostrov sa za posledné štyri roky prisťahovalo zhruba 500.000 ruských občanov. Na základe správ od informátorov z terénu však svoj odhad zvýšil na 800.000 až milión novopríchodzích Rusov.
Ruské úrady populačné údaje týkajúce sa Krymu prísne utajujú. Podľa Džemileva však správy neformálneho parlamentu krymských Tatárov naznačujú, že na polostrove došlo za posledné roky k nárastu obyvateľstva.

Rusko – ako uviedol krymskotatársky líder – systematicky pracuje na zvýšení počtu obyvateľstva najmä v dôležitých krymských mestách, ako sú Kerč, Sevastopol, Simferopol či Jevpatorija.

Podľa Džemileva dochádza na Kryme k výstavbe bytov určených primárne pre prisťahovalcov z iných častí Ruskej federácie. V prvom rade ide o ruských vojakov a zamestnancov rezortu vnútra alebo Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorí odišli do výslužby a na základe štátnych dekrétov majú právo na získanie bytov na Kryme, píše Unian.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info