HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Počet obetí vĺn cunami v Indonézii stúpol na vyše 222

TASR

Jakarta 23. decembra (TASR) – Počet potvrdených obetí vĺn cunami, ktoré v sobotu večer miestneho času bez varovania zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, stúpol na najmenej 222. Ďalších 843 osôb utrpelo zranenia a 28 je nezvestných. Informovali o tom v nedeľu agentúry DPA, AP a AFP s odvolaním sa na indonézsku Národnú agentúru pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB).

Indonézska Meteorologická, klimatologická a geofyzikálna agentúra (BMKG) uviedla, že príčinou cunami bola erupcia sopky Anak Krakatoa, ktorá spustila podmorské zosuvy pôdy. Sopka leží v Sundskom prielive. Ten sa nachádza medzi ostrovmi Sumatra a Jáva a spája Jávske more s Indickým oceánom. K erupcii sopky došlo podľa BMKG približne 24 minút pred príchodom cunami.

Cunami, ktoré zaplavili stovky budov, zasiahli pobrežie južnej Sumatry a západného cípu Jávy v sobotu večer okolo 21.30 h miestneho času (15.30 h SEČ).
„Bola to kombinácia dvoch prírodných javov, cunami a prílivu. Príliv bol veľký v dôsledku mesačného splnu,“ vysvetlil hovorca BNPB Sutopo Purwo Nugroho. Vlny cunami podľa neho zabíjali v provincii Lampung na Sumatre a v provincii Banten na Jáve.
Hovorca Nugroho upozornil, že tragická bilancia sa môže zvýšiť, pretože sa ešte nepodarilo dostať do všetkých zasiahnutých oblastí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info