fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko vyslalo na Krymský polostrov bojové stíhačky

A Russian SU-27 Flanker aircraft photographed from a RAF Typhoon. RAF Typhoons were scrambled on Tuesday 17 June 2014 to intercept multiple Russian aircraft as part of NATO’s ongoing mission to police Baltic airspace. The Typhoon aircraft, from 3 (Fighter) Squadron, were launched after four separate groups of aircraft were detected by NATO air defences in international airspace near to the Baltic States. Once airborne, the British jets identified the aircraft as a Russian Tupolev Tu22 ‘Backfire’ bomber, four Sukhoi Su27 ‘Flanker’ fighters, one Beriev A50 ‘Mainstay’ early warning aircraft and an Antonov An26 ‘Curl’ transport aircraft who appeared to be carrying out a variety of routine training. The Russian aircraft were monitored by the RAF Typhoons and escorted on their way. The Typhoon pilots involved in the operation were Flight Lieutenant (Flt Lt) Mark Long of 29 (Reserve) Squadron (the Typhoon operational training unit) and a French Air Force exchange pilot Commandant Marc-antoine Gerrard who is currently attached to 1(Fighter) Squadron.

Belbek 22. decembra (TASR) – Viac než desať bojových stíhačiek typu Su-27 a Su-30 ruských vzdušných síl pristálo v sobotu na Kryme. Podľa tlačovej agentúry Reuters sa tak stalo v čase zvýšeného napätia medzi Moskvou a Ukrajinou a Rusko sa tým snaží upevniť svoju vojenskú prítomnosť na tomto anektovanom polostrove.

Stíhačky pristáli na leteckej základni pri Sevastopole. Krymský polostrov bol pripojený k Rusku v roku 2014 po tom, ako prokremeľský ukrajinský prezident Viktor Janukovyč utiekol z Kyjeva pred pouličnými zrážkami a násilnými protestmi.

Napätie medzi Moskvou a Kyjevom vzrástlo počas uplynulých týždňov po tom, ako ruská pohraničná stráž v oblasti Kerčského prielivu 25. novembra zadržala tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila Ukrajincov z protizákonného prekročenia hranice a až do 25. januára 2019 na nich uvalila väzbu.

Kyjevské vedenie považuje svojich námorníkov za vojnových zajatcov. FSB však tvrdí, že vojnovými zajatcami byť nemôžu, keďže voči nim bolo vznesené obvinenie v súvislosti s trestným činom nezákonného prekročenia hraníc cudzieho štátu, ako aj vzhľadom na to, že Rusko a Ukrajina nie sú vo vojne, ani vo vojenskom konflikte.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Ukrajina pripravuje koncom roka neďaleko Krymu „provokáciu“, informuje Reuters.

Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Kyjev následne vyhlásil stanné právo, ktoré platí do 26. decembra v desiatich regiónoch hraničiacich s Ruskom a Podnesterskom a týka sa aj vnútorných vôd pri pobreží Azovského mora a Kerčského prielivu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info