HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mníška na dôchodku spreneverila viac ako 800 tisíc dolárov na hazardné hry

Ilustračné foto / pixabay

Mníška na dôchodku sa podľa federálnych prokurátorov priznala, že počas 10 rokov spreneverila 835 000 dolárov z katolíckej školy v Kalifornii, aby mohla financovať svoj hazard, píše Guardian.

Miestne úrady informovali, že 79-ročná sestra Mary Margaret Kreuperová, bývalá riaditeľka katolíckej školy St James v Torrance v Kalifornii, použila školné a dary na dotáciu výdavkov na hazardné hry v kasíne a na platby kreditnými kartami.

Sľub „chudoby“

Kreuperová, ktorá vo veku 18 rokov zložila sľub chudoby a strávila 59 rokov v reholi, uviedla vo svojej dohode o vine a treste, že začala presmerovávať peniaze zo školného a darovacieho účtu školy na sporiaci účet. Ten financoval životné náklady mníšok, ktoré pracovali v škole – a časť peňazí použila sama.

Podľa prokurátora Kreuperová priznala, že falšovala mesačné a výročné správy pre školské úrady, aby zakryla svoje podvodné konanie, a „ukolísala školu v St James tak, aby verili, že financie školy sú správne zaúčtované a jej finančný majetok je správne chránený“.

Všetko je inak. Pápež František sa 12. septembra stretne s prezidentom a premiérom Maďarska

„To umožnilo obžalovanej Kreuperovej zachovať si prístup a kontrolu nad financiami a účtami školy, a tak pokračovať v prevádzaní podvodného systému,“ hovorí prokurátor.

Prijala plnú zodpovednosť, hrozí jej 40 rokov basy

„Hneď ako bola konfrontovaná, prijala plnú zodpovednosť za to, čo urobila, a úplne spolupracovala s orgánmi činnými v trestnom konaní a arcidiecézou,“ uvádza sa vo vyhlásení. To ešte dodáva, že „trpí duševnou chorobou, ktorá zahmlila jej úsudok“ .

Program bol odhalený počas auditu po odchode Kreuperovej do dôchodku v roku 2018. Prokuratúra uviedla, že tiež nariadila zamestnancom školy „pozmeňovať a ničiť finančné záznamy“. Kreuperová sa má postaviť pred súd 1. júla a hrozí jej až 40 rokov väzenia.

Po Covide sa niektorým bývalým onko-pacientom vrátila rakovina. Lekári už tušia prečo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info