HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

India: Pre šírenie covidu medzi zvieratami dočasne uzavreli tigrie rezervácie

Ilustračné foto: pixabay.com

Indická vláda nariadila dočasne uzavrieť všetky tigrie rezervácie. Dôvodom sú ohniská nákazy COVID-19 medzi zvieratami v zoologických záhradách po celej krajine. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia CNN.

Národný úrad na ochranu tigrov (NTCA), patriaci pod indické ministerstvo životného prostredia, vydal tento príkaz v pondelok po tom, ako na inom mieste niekoľko dní predtým uhynula levica pozitívna na koronavírus. „Tento posledný prípad infikovania zvieraťa v zoologickej záhrade opäť naznačuje vysokú pravdepodobnosť prenosu tejto choroby z ľudí na divé zvieratá. K takémuto prenosu môže dôjsť aj v tigrích rezerváciách,“ uvádza sa v spomínanom nariadení.

Posledné ohnisko nákazy koronavírusom medzi zvieratami zaznamenali úrady v zoologickej záhrade nachádzajúcej sa v štvrti Vandalur mesta Čennaj v indickom štáte Tamilnádu. Viaceré tamojšie levy ázijské, ktoré sú ohrozeným druhom a na svete je ich len niekoľko stoviek, vykazovali príznaky infekcie koronavírsom. Vo štvrtok uhynula symptomatická deväťročná levica menom Nílá. Ako pripomína CNN, v tomto prípade zostáva nejasné, či bol covid priamou príčinou smrti zvieraťa.

Pracovníci zoologickej záhrady a tím veterinárov preto okamžite umiestnili všetky levy do karantény a začali ich liečiť antibiotikami. Levom, tigrom i ďalším veľkým cicavcom tiež odobrali  vzorky na genetické sekvenovanie v snahe zistiť, ktorým kmeňom vírusu sa levy infikovali.

Tigre sú ohrozeným druhom a podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) ich na Zemi žije menej ako 4000. Niekoľko tisíc tigrov žije v rezerváciách v Indii. Indický subkontinent v posledných rokoch zaznamenal nárast populácie tigrov vďaka snahám ochranárov o rozširovanie lesov i väzenské tresty za zabitie zvierat.

Europoslanci schválili zavedenie COVID pasov – platiť budú od 1. júla

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info